close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 września 2017

  Z okazji Europejskiego Dnia Języków przedstawiciele 12 europejskich krajów starali się przybliżyć Portugalczykom swoją kulturę. W wydarzenie zaangażowała się również Ambasada RP w Lizbonie.

  W sobotę 23 września 2017r. z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków na terenie biblioteki Pałacu Galveias w Lizbonie zorganizowano imprezę na świeżym powietrzu. W pałacowym ogrodzie delegacja Polski, Niemiec, Czech, Wlk. Brytanii, Francji, Chorwacji, Rumunii, Finlandii, Gruzji, Grecji, Włoch oraz Hiszpanii rozstawiły stoiska, na których goście wydarzenia mogli zdobyć podstawowe informacje o danym kraju oraz porozmawiać w języku obcym. Na biało-czerwonym stoisku zorganizowanym przez Ambasadę RP w Lizbonie znalazły się m.in. mapy, przewodniki turystyczne oraz zaproszenia na kurs języka polskiego prowadzony przez polską lektorkę Ewę Komorowską na Uniwersytecie w Lizbonie, a najmłodsi dostawali kolorowanki z tradycyjnymi motywami znad Wisły.

   

  Poza upominkami na odwiedzających czekały rozmaite warsztaty i gry zorganizowane przez poszczególne delegacje. W budynku pałacu Ambasada RP rozstawiła wystawę dotyczącą historii języka polskiego, skomplikowanej polskiej fonetyki oraz ciekawostek językowych, natomiast po południu głodni uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach robienia tradycyjnych polskich pierogów. Grupy z pozostałych państw zorganizowały zabawy taneczne dla najmłodszych, pokaz filmów, koncert oraz grę na bębnach.

   

  Głównym punktem sobotniej imprezy była niewątpliwie zabawa „Speak dating”, która polegała na krótkich rozmowach z lektorami danego języka, podczas których można było nauczyć się podstawowych zwrotów, odświeżyć swoją wiedzę lub poćwiczyć konwersację. Po każdej rozmowie lektor zostawiał pieczątkę na formularzu uczestnika, a na końcu imprezy wśród osób, które odbyły rozmowy w przynajmniej 5 językach rozlosowano nagrody. Laureaci otrzymali m.in. bezpłatne kursy językowe, a Ambasada RP przygotowała dla jednego ze zwycięzców komplet polskich gier, zabaw i płyt z polską muzyką klasyczną.

   

  Obchody Europejskiego Dnia Języków organizowane były przez EUNIC Portugal.

   

  1
  2
  3
  4
  5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: