close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 kwietnia 2017

   

  1. Wybierając się do Fatimy weź ze sobą zarówno ważny paszport jak i dowód osobisty (oraz kserokopie tych dokumentów) i trzymaj je w osobnych miejscach . W przypadku utraty jednego z tych dokumentów będziesz mógł / mogła wrócić do Polski na podstawie drugiego dokumentu.
  2. W związku z obchodami fatimskimi i wizyta Papieża Franciszka, w dniach 10-14 maja przywrócona zostanie kontrola graniczna na wszystkich portugalskich przejściach granicznych, dlatego szczególnie ważne jest, by podróżujący mieli przy sobie ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

  3. Jeśli przyjedziesz do Portugalii tylko z jednym dokumentem i utracisz go, Konsulat RP w Lizbonie (i tylko w Lizbonie) może wyrobić paszport tymczasowy umożliwiający powrót do Polski. Jednak z punktu widzenia turysty jest to zawsze kłopotliwe (ponieważ wiąże się z osobistą wizytą w Konsulacie w Lizbonie, uiszczeniem opłaty oraz dołączeniem jednego zdjęcia). Co ważne – nie zawsze wydanie paszportu tymczasowego możliwe jest w tym samym dniu.

    

  4. Miej ze sobą kartę EKUZ lub inny rodzaj ubezpieczenia medycznego. Miej ze sobą jedno kolorowe zdjęcie typu paszportowego.

    

  5. Jeśli przybywasz do Portugalii w zorganizowanej grupie, zapisz na kartce lub zapamiętaj numer telefonu do przewodnika grupy, aby móc się z nim skontaktować nawet wtedy, kiedy zgubisz swój telefon komórkowy (zatelefonować można np. z posterunku policji). Zapamiętaj też nazwę hotelu w którym grupa ma nocleg.

    

  6. Jeśli przybywasz do Portugalii w zorganizowanej grupie, zgubiłeś się i nie masz telefonu do przewodnika wycieczki, ani nie masz swojego telefonu, z którego można wykonać połączenie, udaj się na posterunek policji  i zadzwoń:

    

   - do osoby z Twojej grupy (jeśli znasz jej telefon) lub

   - do Konsulatu RP w Lizbonie; tel: 913 245 442

    

  7. Sugerujemy też, aby na wypadek odłączenia się od grupy (zagubienia) któregoś
   z pielgrzymów, przewodnicy wycieczek ustalili w Fatimie jeden punkt, gdzie zgubiona osoba mogłaby pójść i czekać na przewodnika lub resztę grupy.

    

  8. Jeżeli będąc w FATIMIE zgubisz portfel, telefon czy coś cennego, udaj się najpierw do miejsca oznaczonego jako „ACOLHIMENTO – INFORMACÕES”.  Punkt ten (wejście przez szklane drzwi), znajduje się na głównym placu Sanktuarium, obok miejsca, gdzie palone są świece i funkcjonuje również jako miejsce, gdzie oddawane są rzeczy zgubione.

    

  9. Pamiętaj, że w Portugalii istnieje bardzo wysokie zagrożenie kradzieżami kieszonkowymi. Z tego powodu zachowaj dużą ostrożność - również w Fatimie podczas centralnych obchodów.

    

  10. W trakcie obchodów rocznicy objawień w Fatimie (szczególnie 12 i 13 maja) wstęp na plac, gdzie odbywać się będą uroczystości jest wolny. Aby tam wejść nie potrzebujesz ani biletu, ani identyfikatora (wyjątki - patrz punkt 10). Miejsca na placu będą jedynie stojące. Jeśli chcesz, możesz ze sobą przynieść małe składane krzesełko. Podczas uroczystości, co do zasady, nie będzie można mieć ze sobą dużych flag i transparentów.

    

  11. Należy jednak pamiętać, że dziennikarze, prezbiterzy oraz osoby wymagające specjalnej opieki powinny wcześniej uzyskać akredytację (zezwolenie), aby móc przebywać podczas uroczystości w specjalnie wyznaczonych dla tych grup osób miejscach. Akredytacji dla wszystkich wymienionych grup można dokonać za pośrednictwem strony internetowej: http://www.papa2017.fatima.pt/en/pages/accreditations (link do wersji angielskiej). Uwaga: akredytacji za pośrednictwem tej samej strony internetowej podlegają pojazdy do obsługi mediów/dziennikarzy. Dziennikarze i prezbiterzy mogą wnioskować o akredytację do dnia 30.04, a osoby wymagające specjalnej opieki do dnia 15.04

    

  12. Jeśli z powodu dużej ilości osób nie wejdziesz na plac, możesz uczestniczyć
   w uroczystościach na wyznaczonych ulicach znajdujących się w pobliżu placu.

    

  13. Autobusy z pielgrzymami będą mogły parkować jedynie w wyznaczonych miejscach (na razie nie zostały one wskazane). W trakcie obchodów ruch w mieście zostanie ograniczony (niektóre ulice zostaną zamknięte). To które z nich będą przejezdne, a które nie, może ulegać zmianie. W tym zakresie należy podporządkować się na miejscu zaleceniom służb porządkowych.

    

  14. W Fatimie nie ma szpitala (najbliższy znajduje się w miejscowości LEIRIA), ale jest punkt medyczny, który w razie konieczności może udzielić pomocy.

    

  15. Podczas pobytu w Fatimie należy bezwzględnie podporządkowywać się instrukcjom służb porządkowych (policji, straży pożarnej, ochronie Sanktuarium).

    

  16. W razie problemów w Portugalii,  możesz skontaktować się z Konsulatem Polskim w Lizbonie, tel: 00351 913 245 442 (jeżeli dzwonisz z numeru polskiego, należy wykręcić cały numer wraz z „00351”. Jeżeli dzwonisz z numeru portugalskiego, należy wykręcić jedynie 913 245 442).

    

  17. Szczegółowe informacje dotyczące samego programu obchodów rocznicy objawień znajdziesz w http://www.santuario-fatima.pt/pl (informacja w wersji polskiej).

    

  18. Dodatkowo, poniżej podajemy dane kontaktowe do miejscowych służb:
  • Ogólny numer alarmowy w Portugalii, tel: 112.

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Fatimie, tel: (00351) 249 531 200.

  • Policja w Fatimie, tel: (00351) 249 540 440.

  • Gwardia Narodowa w Fatimie, tel: (00351) 249 530 580.

  • Punkt medyczny w Fatimie, tel: (00351) 249 531 836.

  • Szpital w Leiria, tel: (00351) 244 817 000.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: