close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 listopada 2017

  Lizbońskie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziły duże grono portugalskiej Polonii, a także przedstawicieli prasy, samorządów lokalnych, świata polityki, nauki i kultury oraz gospodarki.

  Obchody Święta Niepodległości odbyły się w Lizbonie 15 listopada. Gości powitał ambasador RP Jacek Junosza Kisielewski, który w swoim przemówieniu przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski ostatniego stulecia i przybliżył postać marszałka Józefa Piłsudskiego, głównego architekta połączenia trzech izolowanych przez ponad wiek części kraju w jeden sprawny organizm państwowy. Związki marszałka z Portugalią zostały zaprezentowane w stworzonym przez Ambasadę filmie dokumentalnym, który został zaprezentowany zgromadzonym gościom. Film wyemitował także kanał RTP Memória. W ramach obchodów 150. rocznicy urodzin marszałka zaprezentowana została również wystawa "Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy". Ambasador RP podziękował również zgromadzonym Polakom za wszelkie ich działania popularyzowania w Portugalii Polski, jej historii i tradycji, współczesnego dynamizmu i bogatej kultury, a także obrony jej dobrego imienia.

   

  Przyjęcie poprzedziło spotkanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej, która zebrała się, aby omówić kwestie nauki i promocji języka polskiego w Portugalii oraz program obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowany przez Placówkę.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: