close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 września 2017

  Festiwal Światła Lumina w Cascais już na stałe zagościł w jesiennym kalendarzu kulturalnym Portugalii. Polscy artyści są jego stałymi uczestnikami.

  Lumina jest festiwalem innym niż wszystkie. Jego ideą jest nie tylko wyprowadzenie sztuki na ulice, ale i sprawienie, by odmieniła ona zupełnie panująca w podlizbońskim kurorcie atmosferę. Uczestniczący w festiwalu portugalscy i zagraniczni twórcy za pomocą instalacji i spektakli świetlnych przeobrażają krajobraz Cascais i odmieniają wygląd budynków i ulic. Festiwal po raz pierwszy zorganizowany został w Sintrze w 2011 r., a od 2013 r. przeniósł się do leżącego nad oceanem Cascais. Trwające przez trzy dni wydarzenie przyciąga każdego roku ok. pół miliona widzów.

   

   

  Wielkim podziwem organizatorów Luminy cieszą się artyści z Polski. W ubiegłych latach w Cascais gościli m.in. Stefan Kornacki, Katarzyna Skrobała i Piotr Florianowicz, a także mieszkający we Francji artysta polskiego pochodzenia Milosh Luczynski. W tym roku Luminę odwiedziła Ilona Plewa, która zaprezentowała na festiwalu swoją pracę „Together and apart”.

   

   

  Ilona Plewa jest studentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej głównym polem zainteresowań jest projektowanie użytkowe, szczególnie z wykorzystaniem światła.

   

   

  Udział polskiej artystki był możliwy dzięki wsparciu Ambasady RP.

  1
  2
  3
  4
  5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: