close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 lutego 2017

  Polscy dyplomaci uczestniczyli w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz zorganizowanych w Portugalii.

  27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pamięć o ofiarach II Wojny Światowej jest w Portugalii kultywowana zarówno przez władze państwowe, jak i ośrodki edukacyjne.

   

  W ramach lizbońskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu miała miejsce specjalna sesja Zgromadzenia Republiki Portugalskiej, podczas której portugalscy parlamentarzyści oddali cześć ofiarom wojny. W sesji uczestniczył Maciej Świeściak, II Sekretarz Ambasady RP.

   

  Anna Piękosz, I sekretarz Ambasady, wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowanych przez szkołę w Aver-o-Mar, w której trwa obecnie współorganizowana przez Ambasadę wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi. Podczas wizyty w Aver-o-Mar A. Piękosz wygłosiła prelekcję poświęconą życiu Janusza Korczaka, a także spuściźnie, którą po sobie zostawił jako pisarz i prekursor praw dziecka.

   

  Bartosz Sejbuk, II sekretarz Ambasady, uczestniczył w konferencji pt. Ku pamięci „Sprawiedliwych Portugalczyków”, poświęconej 4 Portugalczykom, którzy w trakcie II Wojny Światowej ratowali Żydów przed zagładą, otrzymując za swe zasługi odznaczenie „sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Konferencja została zorganizowana przez Zespół Szkół w Airães w dystrykcie Porto, w ramach unijnego programu e-Twinning, zakładającego realizację wspólnych projektów szkół z 8 państw członkowskich UE (m.in. Portugalii i Polski), uczących tolerancji i szacunku dla różnorodności oraz odmienności kulturowych. Gościem specjalnym konferencji był sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji João Costa oraz potomkowie portugalskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Polski dyplomata wygłosił wykład nt. historii sytuacji społeczności żydowskiej w przedwojennej oraz okupowanej Polsce. Przedstawił również losy najbardziej znanych Polaków ratujących Żydów przed nazistami, m.in. Jana Karskiego, Ireny Sendlerowej, Antoniny i Jana Żabińskich oraz rodziny Ulmów.

   

   

  Fot. Zespół Szkół w Aver-o-Mar oraz Zespół Szkół w Airães
   

  1
  2
  3
  4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: