close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

 • 2010.11.24 

  Promocja portugalskiego wydania książki Adama Zamoyskiego "Poland. A History"

  W listopadzie ukazała się nakładem wydawnictwa Edições 70, przy udziale Instytutu Książki,  pierwsza na rynku portugalskim historia Polski. Jest to portugalskojęzyczne wydanie książki  Adama Zamoyskiego  „Poland. A History".  Promocja odbędzie się 29 listopada o godz. 19, w księgarni Almedina Atrium Saldanha. Książkę zaprezentuje historyk  dr Jan Skórzyński.

  Historia Polski

   

   

   

  2010.10.18

  Ceremonia odznaczenia Medalami Wdzięczności

  W rocznicę 30-lecia powstania Solidarności, Europejskie Centrum Solidarności, we współpracy z Kapitułą, pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, podjęło decyzję o przyznaniu Medali Wdzięczności obcokrajowcom, w uznaniu za poparcie Ruchu Związkowego. Odznaczenie to ma służyć wyróżnieniu osób, które w najtrudniejszych momentach współczesnej historii Polski, szczególnie podczas stanu wojennego, wspierały Związek na polu humanitarnym, politycznym i społecznym, dając tym samym wyraz poparcia dla motywacji i roszczeń Związku.

  W Portugalii odznaczenia otrzymało szesnaście osób: byli prezydenci Mário Soares i Jorge Sampaio, prezes Trybunału Obrachunkowego Guilherme d'Oliveira Martins oraz Francisco José Pereira Pinto Balsemão, abp Eurico Dias Nogueira, André Gonçalves Pereira, Diogo Freitas do Amaral,  José Manuel Torres Couto, bp Serafim de Sousa Ferreira e Silva, João Proença, José Falcão, João Carlos Espada, Mário António da Mota Mesquita, Henrique Coelho, Sofia Alves Inácio i Paula de Azevedo Zoio.

  W uroczystości odznaczenia Medalami Wdzięczności, 18 października br., uczestniczyli dwaj przedstawiciele Związku Solidarność - działacz demokratycznej opozycji i obecny Wiceprezes PAN-u, Prof. Karol Modzelewski oraz Ojciec Maciej Zięba, a także Aleksander Smolar, Prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Wydarzenie było symbolicznym aktem uznania poparcia wyrażonego przez portugalski rząd i społeczeństwo dla sprawy polskiej. Należy zaznaczyć, że rząd Pinto Balsemão był jednym z pierwszych, który wyraził poparcie dla Solidarności po ogłoszeniu stanu wojennego.

  Więcej informacji na stronie: http://www.ecs.gda.pl/

   

   

  2010.10.19 

  Jesień polska w Vila real

  W dniu 7 października br. na Uniwersytecie Trás-os-Montes e Alto Douro w Vila Real odbyła się konferencja naukowa zatytułowana: „Od dyktatury do demokracji - dylematy transformacji demokratycznej. Rozważania po dwudziestu latach". Wzięli w niej udział goście z Polski: były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski, ekonomista prof. Zbigniew Markowski, ambasador Katarzyna Skórzyńska oraz rektor uniwersytetu prof. Carlos Alberto Sequeira, portugalski politolog z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Politycznych dr Marcos Farias Ferreira i, jako moderator, prof. Chris Gerry z Departamentu Ekonomii, Socjologii i Zarządzania miejscowego uniwersytetu. Podczas konferencji zaprezentowano bilans przemian w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

  Tego samego dnia, w Ratuszu Miejskim Vila Real została otwarta wystawa „Dekada Solidarności 1979 - 89", którą będzie można oglądać do końca października. Oba wydarzenia zainaugurowały cykl imprez pod wspólnym tytułem „Outono Polaco"  - „Polska jesień", będących częścią obchodów rocznicowych Solidarności. W programie znalazły się specjalne emisje programów o Polsce w radiu uniwersyteckim, pokaz filmów Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru", „Człowiek z żelaza" i Jerzego Antczaka „Chopin - pragnienie miłości" oraz wystawa plakatu chopinowskiego, w Teatrze Miejskim.

   

  2010.04.26 

  Wykład Ambasadaora Andrzeja Ananicza dla słuchaczy kursu Instytutu Dyplomatycznego MSZ Portugalii

  Z inicjatywy Ambasady RP w Lizbonie, 26 kwietnia, Ambasador Andrzej Ananicz, Dyrektor Akademii Dyplomatycznej MSZ wygłosił wykład dla 31 słuchaczy kursu przygotowawczego na stopień attaché, prowadzonego przez Instytut Dyplomatyczny portugalskiego MSZ. Wystąpienie zatytułowane „Przyszłe scenariusze konfliktu w Afganistanie - perspektywa regionalna", było częścią wizyty studyjnej w Ambasadzie RP w Lizbonie, zorganizowanej w ramach programu kursu.


  2010.04.23  

  Film "Katyń" Andrzeja Wajdy w RTP2

  W dniu 23 kwietnia br. (piątek), o godzinie 23.40, stacja RTP2 wyemitowała, po raz pierwszy w telewizji portugalskiej, film Andrzeja Wajdy pt. „Katyń".


  2010.04.12

  Msza żałobna w Kościele Klasztoru Hieronimitów

  W dniu 14 kwietnia br. (środa), o godzinie 20.00, w Kościele Klasztoru Hieronimitów w Belém została odprawiona uroczysta Msza żałobna w intencji ofiar wypadku samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Mszę uświetniły głosy Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego.

   

  2009.12.09

  Wykład na temat polskiej polityki bezpieczeństwa

  Na zaproszenie Ambasady RP w Lizbonie, w dniu 9 grudnia, ambasador Jerzy Maria Nowak, były Stały Przedstawiciel RP przy NATO i UZE, wygłosił wykład na temat polskiej polityki bezpieczeństwa. Wystąpienie, zatytułowane „Poland´s Security Policy in Unstable World" (Polska polityka bezpieczeństwa w niestabilnym świecie), stanowiło część cyklu międzynarodowych konferencji organizowanych przez portugalski Instytut Obrony Narodowej (IDN) pod nazwą „Globalne wizje obrony".


  2009.11.02

  Konferencja o przemianach demokratycznych w Europie

  Portugalskie przedstawicielstwo Komisji Europejskiej zorganizowało w dniu 2 listopada w audytorium Fundacji Calouste Gulbenkiana konferencję międzynarodową pt. „20 rocznica upadku muru berlińskiego". Głównymi jej tematami były okoliczności obalenia muru berlińskiego, transformacja ustrojowa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz udział państw dawnego bloku wschodniego w strukturach europejskich.

  W wydarzeniu udział wzięli m.in.: byli prezydenci Portugalii Mario Soares i Jorge Sampaio, komisarz UE Laszlo Kovacs, były komisarz UE Antonio Vittorino, a także prof. Luis Moita z Lizbońskiego Uniwersytetu Autonomicznego i Margarida Marques, szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Portugalii. Ze strony polskiej w konferencji uczestniczyli: Ambasador RP w Lizbonie Katarzyna Skórzyńska, a także eurodeputowany Paweł Zalewski, który wygłosił wykład pt. „Wpływ polityki bezpieczeństwa na spójność Unii Europejskiej". Z kolei wystąpienie ambasador Katarzyny Skórzyńskiej dotyczyło przemian demokratycznych w Polsce oraz udziału społeczeństwa obywatelskiego w transformacji ustrojowej.


  2009.10.26

  Wystawa "Dekada Solidarności: 1979-1989"

  W związku z 20 rocznicą obchodów upadku komunizmu w Polsce, Ambasada RP w Lizbonie, we współpracy z Uniwersytetem Lizbońskim (UL), zorganizowała w siedzibie rektoratu UL wystawę pt. „Dekada Solidarności: 1979-1989", Ośrodka Karta. Inauguracji w dniu 26 października dokonali Ambasador RP w Lizbonie Katarzyna Skórzyńska, Rektor UL prof. Antonio Sampaio da Novoa oraz zaproszony przez ambasadę prof. Irenuesz Krzemiński z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosił krótki referat na temat przemian demokratycznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. 

  Wystawa "Dekada Solidarności: 1979-1989" przedstawia fenomen polskiego związku zawodowego, dokumentując długi proces przemian politycznych, które doprowadziły do pokojowej rewolucji i upadku reżimu komunistycznego w Polsce. Autorzy za pomocą archiwalnych zdjęć, plakatów, relacji świadków i fragmentów przemówień ukazują atmosferę ostatnich lat dyktatury z ówczesnej perspektywy. Ekspozycja prezentuje decydujące momenty walki o demokrację w Polsce, uwieńczonej wolnymi wyborami w roku 1989. Przedstawia też wpływ Solidarności na opozycję w sąsiednich krajach oraz proces przemian politycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.


  2009.06.27

  W Estoril rozmawiali o NATO

  W dniach 25-27 czerwca w Estoril odbyła się międzynarodowa konferencja z okazji 60 rocznicy powstania NATO. Wydarzenie, zorganizowane przez Katolicki Uniwersytet Lizboński oraz Instytut Studiów Politycznych, przy wsparciu naszej ambasady, miało charakter szkoły letniej. Uczestniczyło w niej ponad 200 studentów nauk politycznych i stosunków międzynarodowych oraz kilkudziesięciu prelegentów m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Portugalii, Tajwanu, Belgii, Holandii oraz Polski. W debacie na temat przyszłości NATO z perspektywy zakończonego szczytu w Strasburg-Kehl uczestniczył m.in. Andrzej Olechowski, natomiast w sesji dotyczącej przyszłości demokracji udział wziął m.in. prof. Bronisław Misztal, sekretarz generalny Wspólnoty Demokracji.

  W trakcie debaty z udziałem Stefanie Babst, asystenta Sekretarza Generalnego NATO ds. Strategii Dyplomacji Publicznej, Ambasador RP w Lizbonie Katarzyna Skórzyńska przedstawiła polski wkład w realizację misji pokojowych i działalność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Poinformowała również o otwartości naszego kraju na ideę rozszerzenia organizacji o kolejne państwa Europy Wschodniej.

  W tegorocznej konferencji w Estoril uczestniczył również Luis Amado, minister spraw zagranicznych, a także wiceministrowie obrony narodowej i sprawiedliwości Portugalii.

  Polska, która współorganizowała konferencję, była jednym z najbardziej widocznych krajów podczas odbywających się w Estoril sesji, co zostało bardzo wysoko ocenione przez stronę portugalską. Podczas zamykającej konferencję kolacji, której gospodarzem była Ambasador RP, nasza placówka zorganizowała koncert polskiego pianisty jazzowego Kuby Stankiewicza. W trakcie występu zaprezentował on własne kompozycje z płyty „Chopin Songbook". Występ artysty spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony zaproszonych gości.

   

  2009.06.25

  Konferencja o II wojnie światowej

  Z okazji zbliżającej się 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej władze miasta Cascais zorganizowały w dniu 20 czerwca br., przy wsparciu Ambasady RP w Lizbonie, konferencję międzynarodową pt. „Portugalia i Cascais na progu II wojny światowej (1939-1945)". Ze strony polskiej uczestniczył w niej dr Jan Ciechanowski, zastępca kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, specjalizujący się w historii II wojny światowej i wywiadów, szczególnie na Półwyspie Iberyjskim. W sesji, wziął udział również prof. Antonio Telo, dyrektor portugalskiego Instytutu Obrony Narodowej, a także Antonio Barreiros, autor publikacji na temat II wojny światowej w Portugalii.

  W trakcie konferencji podkreślano rolę Portugalii w kontekście przyjmowania uchodźców  wojennych z Polski. Dr Jan Ciechanowski przedstawił rolę Polski w II wojnie światowej, jak też przybliżył portugalskiej publiczności tematykę ówczesnej polskiej aktywności dyplomatycznej, charytatywnej oraz wywiadowczej na terenie Portugalii.


  2009.06.23

  Debata o "Polskiej rewolucji" w Óbidos

  W dniach 18-20 czerwca w Muzeum Miejskim w Óbidos odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa w ramach tzw. Szkoły Letniej IPRI pt. „Europejska rewolucja. 20 lat później". W wydarzeniu organizowanym przez Portugalski Instytut Stosunków Międzynarodowych (IPRI), przy wsparciu naszej ambasady, udział wzięło kilkudziesięciu badaczy, studentów oraz polityków, m.in. Luis Amado, portugalski minister spraw zagranicznych, Zita Seabra, deputowana Partii Socjaldemokratycznej (PSD), prof. Pierre Hassner z paryskiego Centrum Studiów i Badań Międzynarodowych oraz prof. Andras Bozoki z Uniwersytetu Europy Środkowej w Budapeszcie, a także Jan Lityński i prof. Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie przemówienia Luis Amado odniósł się do rocznicy upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej podkreślając rangę tego wydarzenia dla demokratycznych przemian na świecie.

  Podczas sesji konferencyjnej pt. „Polska rewolucja", Jan Lityński przedstawił historię opozycji lat 70-tych oraz przemian demokratycznych roku 1989. Z kolei profesor Roman Kuźniar zaprezentował główne priorytety polskiej polityki zagranicznej w okresie transformacji ustrojowej. Natomiast wykład Ambasador Katarzyny Skórzyńskiej dotyczył przemian polityczno-gospodarczych w Polsce zapoczątkowanych przez Solidarność. Wszystkie wystąpienia polskich prelegentów spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników konferencji w Óbidos i stały się punktem wyjścia do żywej dyskusji na temat roli naszego kraju w demokratycznych przemianach w Europie Środkowo-Wschodniej.

  W pierwszym dniu Szkoły Letniej w Óbidos, na prośbę organizatorów, została zaprezentowana książka autorstwa dr Jana Skórzyńskiego pt. „Rewolucja Okrągłego Stołu".


  2009.06.09

  Dni słowiańskie na Uniwersytecie Lizbońskim

  W dniach 4-6 czerwca 2009 r. na Wydziale Filologicznym (Faculdade de Letras) Uniwersytetu Lizbońskiego odbyła się prezentacja organizacji licencjatu Studiów Słowiańskich. Wydarzeniu towarzyszyły m.in. pokazy multimedialne dotyczące państw Europy Środkowo-Wschodniej, przedstawienia teatralne, animacje muzyczne oraz projekcja danych na temat przygotowań do futbolowego EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Dodatkowo studenci kursu j. polskiego przygotowali konkursy z wiedzy o  kulturze i języku oraz prezentację na temat historii narodów słowiańskich. W trakcie imprezy przewidziano również spotkania z tłumaczami języków słowiańskich.

  Dla zainteresowanych kursem licencjackim Studiów Słowiańskich

   

                                  Dni Słowiańskie

   

  2009.01.05

  10 lat reformy administracyjnej

  Mija dziesięć lat od chwili wejścia w życie obecnie obowiązujących przepisów dotyczących podziału administracyjnego Polski. Przyniosły one trzyszczeblowy podział kraju na województwa, powiaty oraz gminy.

  Celem reformy administracyjnej, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 1999 r., było m.in. utworzenie większych jednostek terytorialnych, które po wejściu Polski do Unii Europejskiej miały zwiększyć swoją konkurencyjność w stosunku do innych europejskich regionów.

  W chwili obecnej Polska posiada 16 województw, 379 powiatów oraz 2478  gmin.


                                     

   

  2008.12.19

  Polskie zwyczaje świąteczne w Lizbonie

  W dniach 6-19 grudnia br. Ambasada RP w Lizbonie uczestniczyła w charytatywno-edukacyjnym projekcie Centrum Informacji Europejskiej Jacques Delors zatytułowanym „Natal na Europa". Kilku tysiącom dzieci ze szkół portugalskich przedstawiliśmy polskie zwyczaje bożonarodzeniowe oraz podstawowe informacje o Polsce, jej kulturze i tradycji. Stoisko, przygotowane przez studiujących w Portugalii Polaków oraz zagranicznych słuchaczy kursu języka polskiego z Uniwersytetu Lizbońskiego, cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających stołeczny Palacete do Relógio, gdzie odbyło się wydarzenie.

  W „polskim" dniu imprezy (15 grudnia) zorganizowano m.in. kilka konkursów wiedzy o naszym kraju, naukę wyrobu ozdób choinkowych, opowiadanie historii bożonarodzeniowych oraz śpiewanie kolęd.


  2008.12.17

  Wystawa "Drogi do niepodległości"

  Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Katarzyna Skórzyńska oraz Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej, Komandor José António Rodrigues Pereira otworzyli w Lizbonie wystawę pt. „Drogi do niepodległości". Ekspozycja, zainaugurowana 28 listopada 2008 r. w Sali Dom Luís w Muzeum Marynarki Wojennej, przedstawia zapis wydarzeń, które wpłynęły na odrodzenie się niepodległego państwa polskiego w listopadzie 1918 r. Na kilkunastu wielobarwnych planszach zaprezentowano też postacie zaangażowane w walkę o odzyskanie niepodległości, a także proces formowania się niepodległej Polski w okresie międzywojennym.

  Wystawa, zorganizowana z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, otwarta będzie dla zwiedzających do końca grudnia br. Godziny otwarcia Muzeum Marynarki Wojennej na stronie: http://www.museu.marinha.pt/


  2008.11.28

  Konferencja o wyzwaniach NATO

  21 listopada br. na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie odbyła się konferencja poświęcona doświadczeniom ostatnich rozszerzeń oraz przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Impreza, zatytułowana „Wyzwania NATO", została zorganizowana przez Ambasadę RP w Lizbonie, we współpracy z Ambasadą Ukrainy oraz Instytutem Studiów Politycznych (ISP) Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie.

  Na program konferencji składały się trzy panele tematyczne, które dotyczyły skutków ostatnich rozszerzeń NATO, przyszłości i perspektyw Sojuszu, a także oczekiwań jego potencjalnych członków z perspektywy Ukrainy.

  W inauguracji konferencji uczestniczyli m.in.: Luis Amado, minister spraw zagranicznych Portugalii, prof. Carlos Espada, dyrektor ISP Uniwersytetu Katolickiego, Julio Miranda Calha, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Obrony Narodowej, a także rektor Uniwersytetu Katolickiego oraz ambasadorzy Polski i Ukrainy w Lizbonie.

  Z kolei wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się: ambasador Bogusław Winid, stały przedstawiciel RP przy NATO i UZE, Joao Marques de Almeida, reprezentant gabinetu przewodniczącego Komisji Europejskiej,  gen. Mieczysław Cieniuch, przedstawiciel RP przy Komitetach Wojskowych NATO i UE, prof. Antoni Kamiński z Instytutu Studiów Politycznych PAN, ambasador Lhor Sagah, szef Przedstawicielstwa Ukrainy przy NATO, Mario David, deputowany portugalskiego Zgromadzenia Republiki, a także dr Livia Franco z ISP Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie.

   

   

                                                                                                                           

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: